Oprogramowanie do Zarządzania Rysunkami i Zarządzania Dokumentacją

Różnice między oprogramowaniami do zarządzania dokumentacją rysunkową w formie elektronicznej, a systemami elektronicznego zarządzania dokumentacją (EDMS) ewoluują w stałym tempie, gdyż środowiska zarządzania danymi 2D muszą teraz także uwzględniać dane 3D oraz uporządkowane struktury obiegu danych.

Dokumentacja projektowa już nie tylko rozumiana jest jako zestawy arkuszy w formatach CAD czy też PDF w formie rzutów, przekrojów oraz szczegółów ale także powinna uwzględniać możliwość ekstrakcji określonych meta-danych zawarych w plikach nazewnictwie plików modeli 3D czy też arkuszy.

W miarę procesów obiegu dokumentacji projektowej, stany wersji/rewizji oraz współdzielonych czy też publikowanych statusów dokumentacji osoby kontrolujące obieg dokumentacji coraz częściej spotykają się z trudnościami związanymi z zagwarantowaniem by odbierający dokumentację przeglądal i sprawdzali właściwą wersję dokumentu w odpowiednim momencie z uwagi na stale zwiększającą się liczbę generowanej i obowiązującej dokumentacji.

Zarządzanie dokumentacją i rysunkami

Podczas gdy zarządzanie dokumentacją, plikami oraz rysunkami jest bardzo ważne w przypadku wielu branż i specjalizacji, w skali globalnej, największe wyzwania stoją zazwyczaj przed branżą budowlaną, ponieważ typowy projekt budowlany może z łatwością uwzględniać setki rysunków oraz dziesiątki stron biorących udział w procesie inwestycyjnym. Tak rozwinięte procesy zarządzania dokumentacją na etapie roboczym (WIP – work in progress) związanych z obiegiem rysunków i modeli są niezbędne, w celu spełnienia rygorystycznych norm międzynarodowych, takich jak ISO 19650.

Oprócz wewnątrzorganizacyjnych wyzwań związanych z zarządzaniem plikami i rysunkami, dane projektu często muszą być przenoszone do Common Data Environments (CDE), gdzie mogę być one dostępne dla wszystkich stron zaangażowanych w projekt. Dzieje się to w celu poprawy współpracy, ogólnodostępności danych, obniżenia kosztów okołoprocesowych związanych z obiegiem dokumentacji projektowej/modeli oraz uniknięciu duplikowania się danych i prac z nią związanych.

Podobne problemy z dokumentacją dotyczą dużych firm branży przemysłowej, które często posiadają międzynarodowe zespoły projektowe, w których dane i pliki projektowe muszą być współdzielone na różnych serwerach, ponieważ dane muszą być ściśle kontrolowane w całym zespole, aby zapewnić, że wszyscy pracują nad najnowszymi plikami złożeniowmi , montażowymi lub nad najnowszymi dostępnymi ich wersjami.

Rozwiązania do Zarządzania Rysunkami i Dokumentacją

Graitec ma długą historię pomagania klientom w wyborze i wdrażaniu rozwiązań do zarządzania dokumentacją, plikami i rysunkami, zarówno w obszarze przemysłu, jak i budownictwa - pomagając w ten sposób poprawić jakość danych, usprawnić procesy zarządzania dokumentacją oraz obniżyć koszty zarządzania danymi.

Dostępne rozwiązania uwzględniają:

GRAITEC OPENTREE DIGI RVB

Opentree jest oprogramowaniem klasy EDMS - czyli narzędziem służącym do elektronicznego zarządzania dokumentacją projektową. Jest to system stworzony specjalnie na potrzeby branży budowlanej, a w szczególności biur projektowych chcących uporządkować i zautomatyzować zarządzanie dokumentacją projektową wewnątrz swojej firmy.

W praktyce biura projektowego Opentree możemy spozycjonować jako narzędzie pełniące funkcję centralnego środowiska pracy, które zastępuje dotychczasowo wykorzystywane ręcznie zarządzane foldery systemu Windows. Opentree jest narzędziem opartym o serwer znajdujący się wewnątrz Państwa organizacji, dzięki czemu może być wdrażany w biurach projektowych wykonujących projekty rządowe podlegające najwyższym procedurom bezpieczeństwa.

Wewnątrz Opentree znajdować się będą projekty, a w nich struktury folderowe ustandaryzowane pod Państwa wymagania. Ustandaryzowanie polega na:

 • Konfiguracji określonych uprawnień dla użytkowników (tego, kto, w jakim folderze, co może zrobić)
 • Konfiguracji jednolitej struktury folderowej — w tym, czy w danym folderze będziemy tworzyć dokumenty, czy też tylko importować
 • Konfiguracji, jakie formaty plików mogą znaleźć się w danym folderze
 • Konfiguracji, na podstawie jaki szablon będziemy tworzyć dokumenty-czy pusty plik word/dwg czy też u standaryzowany pod nasz firmowy wzór
 • Konfiguracji rodzajów nazewnictw wraz z informacjami o statusie podczas przepływu dokumentu w jego cyklu życia oraz budowie rewizji
 • Konfiguracji stosowanych przepływów dokumentów między poszczególnymi rolami w zespołach (tworzący/projektujący/sprawdzający)
 • Konfiguracji współpracy pomiędzy obszarem roboczym naszej firmy (Opentree) a wyznaczonym miejscem dostarczania plików - CDE Zamawiającego

System EDMS jakim jest Opentree ma przede wszystkim usprawnić, ułatwić i przyspieszyć zarządzanie dokumentacją projektową w codziennej pracy biura.

Szczególną uwagę należy zwrócić na bardzo wiele pomniejszych korzyści, które w skumulowany sposób sprawiają, że użytkownicy szybko przekonują się do tego oprogramowania:

 • rozbudowane narzędzie do wyszukiwania plików,
 • automatyzacja nazewnictwa plików,
 • automatyczne eksporty do PDF czy IFC,
 • wbudowana przeglądarka dokumentów i rysunków,
 • narzędzia do weryfikacji i komunikacji wewnątrz projektu,
 • automatyczna archiwizacja

to tylko wybrane przykłady korzyści, jakie daje użytkownikowi Opentree.

System EDMS oferowany przez Graitec zapewni przejrzystość i przewidywalność dla zarządzających projektami, ustandaryzuje pracę projektantów i sprawi, że przy zachowaniu procedur skonfigurowanych wewnątrz Opentree pliki współdzielone na CDE Zamawiającego będą zawsze sprawdzone, aktualne i automatycznie przesłane do poprawnego folderu na strukturze CDE.
Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem technicznym w sprawie prezentacji.

Dowiedz się więcej o Opentree


autodesk bim 360 badge 150 optBIM 360

BIM 360 to ujednolicona platforma dla branży budowlanej, która została zaprojektowana w celu łączenia zespołów projektowych i danych w czasie rzeczywistym oraz na różnych etapach - od projektu do konstrukcji - uwzględniając zarządzanie danymi, współpracę projektową oraz koordynację i analizę danych.

Typowe korzyści z wdrożenia BIM 360 obejmują:

 • Ulepszona współpraca przy projektach
 • Skuteczne oszacowanie kosztów budowy
 • Ulepszona widoczność i wizualizacja projektów
 • Solidne wykrywanie i koordynacja kolizji konstrukcji
 • Niższe koszty budowy i ograniczenie ryzyka
 • i więcej...

Dowiedz się więcej o BIM 360


autodesk bim 360 docs badge 150 optBIM 360 DOCS

BIM 360 DOCS jest klasyfikowany jako oprogramowanie do zarządzania dokumentacją budowlaną isłuży jako wspólne środowisko danych, zaprojektowane w celu zapewnienia dostępności danych budowlanych dla dużych zespołów projektowych, w celu zwiększenia wydajności, poprawienia jakości oraz zmniejszenia ryzyka.

Typowe korzyści z wdrożenia BIM 360 DOCS obejmują:

 • Solidne zarządzanie dokumentacją budowlaną

 • Informacje o projekcie scentralizowane w chmurze

 • Kontrola dokumentów budowlanych

 • Dokładny przegląd projektu i wykonalności projektu

 • Wspólne środowisko danych

 • i więcej...

Dowiedz się więcej o BIM 360 DOCS


vault workgroup 2021 badge 150px optVault

Autodesk Vault to rozwiązanie do zarządzania danymi, służące przede wszystkim branży mechanicznej oraz oprogramowaniu Inventor, ale obejmuje ono także inne dyscypliny, takie jak ogólne zarządzanie rysunkami programu AutoCAD.

Vault zarządza plikami 2D i 3D, w tym zależnościami i danymi historycznymi, niezbędnymi do efektywnego przepływu pracy podczas projektu.

Typowe korzyści z wdrożenia Vault obejmują:

 • Ulepszony projekt współpracy
 • Szybki dostęp do danych i szybka organizacja danych
 • Prosta funkcja kopiowania i ponownego wykorzystania danych
 • Ścisła kontrola, dostęp do danych i zarządzanie zmianami
 • Automatyzacja procesu publikacji i zmian
 • i więcej....

Dowiedz się więcej o Vault


 Aby dowiedzieć się więcej o naszych Rozwiązaniach do Zarządzania Dokumentacją, kliknij poniższy przycisk, a jeden z naszych ekspertów skontaktuje się z Tobą.

Wyślij zapytanie lub poproś o wycenę

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.