BIM - Modelowanie Informacji o Budynku

Czym jest BIM?

Kliknij tutaj, aby obejrzeć wideo: Czym jest BIM?

W przeciwieństwie do oprogramowania CAD, które wykorzystuje narzędzia programowe do generowania rysunków 2D i/lub 3D, BIM umożliwia nowy sposób pracy: tworzenie projektów z inteligentnymi obiektami. Bez względu na to, ile razy zmienia się projekt - lub kto wprowadza zmiany – wszystkie dane pozostają spójne, skoordynowane i dokładniejsze dla wszystkich stron zaangażowanych w projekt. Zespoły projektowe o różnych funkcjach w branży budowlanej i infrastrukturalnej wykorzystują projekty oparte o model 3D jako podstawę nowych, bardziej wydajnych przepływów pracy w ramach współpracy, które dają wszystkim zaangażowanym stronom bardziej przejrzystą wizję projektu i zwiększają ich zdolność do szybszego podejmowania decyzji.

Model BIM (Building Information Modelling) jest w rzeczywistości złożoną bazą danych z elementami, które zawierają zarówno informacje geometryczne, jak i właściwości elementów. Rysunki, widoki, zestawienia, etc. – aktualne widoki dotyczące budynku. Jeśli projektant zmienia element modelu, oprogramowanie BIM automatycznie koordynuje taką zmianę we wszystkich widokach, które wyświetlają ten element - w tym widoki 2D, takie jak rysunki i widoki informacyjne, takie jak zestawienia - ponieważ wszystkie są widokami tych samych podstawowych informacji.

 BIM w praktyce 3

Kliknij, aby wyświetlić wideo: BIM - Korzyść na każdym etapie

Jakie są zalety BIM?

Projekty stają się coraz bardziej złożone i wymagają od firm zarządzania ogromnymi ilościami danych i dzielenia się nimi w różnorodnych i rozproszonych zespołach. Umożliwiając lepszy wgląd w projekt w dowolnej jego fazie, BIM pomaga sektorowi usług AEC w poprawie dokładności i wydajności, co przekłada się na oszczędność czasu i kosztów. Do znaczących dodatkowych korzyści wynikających z BIM należą: szybsze zatwierdzanie projektów, bardziej przewidywalne wyniki, zrównoważone projekty i usługi analizy oraz ulepszona współpraca i dzielenie się informacjami dla zintegrowanych strategii realizacji projektu.

Architekci mogą tworzyć dokładniejsze projekty z mniejszą ilością błędów, mniejszą ilością odpadów i lepszym dopasowaniem do wizji zleceniodawcy. Inżynierowie mogą zwiększyć koordynację z architektami i innymi dziedzinami inżynierii, poprawiając niezawodność swoich projektów. Wykonawcy mogą upewnić się, że problemy związane z budową są sygnalizowane na wczesnym etapie, kiedy wprowadzanie zmian jest mniej kosztowne. Ostatecznie zleceniodawcy będą mogli korzystać z modeli w przyszłości jako podstawy kompleksowego programu zarządzania obiektami i aktywami.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem +48 12 639 25 00 lub klikając przycisk poniżej.

Autodesk

Nasza strona www używa plików cookies w celu usprawnienia działania witryny. Ponadto używamy plików cookies do celów analitycznych i reklamowych. Kliknij Polityka Prywatności, aby dowiedzieć się więcej. Kliknij „Zgadzam się”, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.